Dążenie do tworzenia „gładkich” i „okrągłych” win gronowych o owocowych aromatach to silna i rosnąca tendencja na światowym rynku wina. Nowi konsumenci są bardziej zainteresowani łagodnymi, lekkimi winami o zrównoważonej zawartości alkoholu i tanin oraz o świeżym bukiecie owoców, zamiast aromatów skóry, stajni czy cygar. Na taki popyt odpowiedziały nie tylko winiarnie, ale również producenci akcesoriów i dodatków winiarskich, którzy włożyli sporo wysiłku w zbadanie i zaproponowanie produktów poprawiających strukturę wina.
Czy warto przejmować się ciałem wina w swoich domowych wyrobach? Uważam, że tak, ponieważ pełnia wina to jeden z czynników stanowiących o udanym trunku. Warto, poza poziomem alkoholu, barwą i bukietem, zatroszczyć się również o ciało, szczególnie, że dysponując obecną wiedzą i wyposażeniem winiarskim nie jest to takie trudne nawet w warunkach amatorskich.
Ciało wina można poprawić poprzez:
- odpowiednie drożdże oraz produkty pochodzenia drożdżowego. Niektóre z drożdży aktywnych, zgodnie z danymi podawanymi przez producentów, zwiększają produkcję polisacharydów, aminokwasów czy poprawiają ekstrakcję tanin. Produkty pochodzenia drożdżowego to martwe, nieaktywne komórki drożdży lub ich elementy. Są to produkty naturalne, używane w wielu gałęziach przemysłu spożywczego (np. pożywka winiarska Kombi zawiera, oprócz standardowego fosforanu diamonowego, preparaty ścian komórkowych drożdży). Są to często produkty autolizy drożdży (czyli obumierania komórek i uwalniania różnych substancji na zewnątrz), które naturalnie dostają się do wina i poprawiają jego jakość w trakcie przetrzymywania wina nad osadem drożdżowym.
- dojrzewanie wina na osadzie drożdżowym. Technika ta została opisana w artykule: Sur lie i batonnage w praktyce amatorskiej. Jest polecana w warunkach domowych przy zachowaniu wymienionych w tekście środków ostrożności.
- dodatek tanin do surowca ubogiego w nie. Taniny, po pierwsze, nadają charakterystycznego ściągającego wrażenia w ustach, poprawiają strukturę wina, wydłużają finisz. Po drugie, mogą łączyć się z antocyjanami i pigmentem, co zapewnia stabilniejszy i trwalszy kolor win czerwonych. Po trzecie, akcentują owocowy charakter wina.
Miał dębowy jako źródło tanin podczas fermentacji czerwonego wina. |
- przeprowadzenie fermentacji jabłkowo-mlekowej (maloaktycznej). Poprzez stworzenie odpowiednich warunków lub zaszczepienie wina bakteriami fermentacji mlekowej dochodzi do fermentacji maloaktycznej, podczas której część kwasu jabłkowego jest zamieniana na kwas mlekowy – mniej ostry, łagodniejszy, bardziej aksamitny w odbiorze.
- dodatek do nastawu surowców podnoszących ekstrakt bezcukrowy. Są to owoce (rodzynki, banany), zboża (żyto, ryż) czy miód, które podlegając (lub nie – jak zboża) fermentacji, uzupełniają wino o większą lub mniejszą ilość smaków, zapachów i wnoszą swoją dolę do ekstraktu bezcukrowego wina, który wpływa na postrzeganą jego pełnię. Z własnych doświadczeń, wskazałbym banany jako doskonały surowiec do nadawania winom okrągłego smaku, który przy tym pozostaje względnie neutralny.
Przygotowanie wywaru bananowego. |
Przedstawione propozycje mogą poprawić jakość domowych win, poprzez nadanie im pełnego, okrągłego ciała. Jest to zachęta do poznania i zrozumienia pewnych procesów zachodzących w winie oraz zastosowania ich w praktyce. Tylko wówczas tworzenie doskonałych win we własnym domu stanie się pewniejsze i bardziej przewidywalne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz