Piwniczka pełna wielkich dębowych beczek, z leżakującym w nich winem, to piękny widok i zapewne marzenie wielu winiarzy domowych. Często jest ono nieosiągalne, ale nie jest to powód do smutku. Nawet jeżeli jesteśmy pozbawieni walorów estetycznych dębowej beczki, wciąż możemy cieszyć się z korzyści, jakie drewno dębowe wnosi do wina, unikając przy tym kosztów i problemów jakie stwarza beczka. Alternatywą są bowiem kawałki drewna dębowego, o różnej wielkości i stopniu palenia, zapewniające ten sam rezultat i sprawiające o wiele mniej kłopotów.
sobota, 28 września 2013
niedziela, 22 września 2013
Czarny bez - owoce i wino
Czarny bez to niezwykle pospolity krzew porastający obrzeża lasów, pól oraz wszelkiego rodzaju nieużytki. Forma uprawna jest spotykana o wiele rzadziej. Rośliny z rodzaju bzowatych rozpowszechnione są na całym świecie, jedynie z pominięciem równika. Spośród wielu gatunków, których owoce nadają się do spożycia, wyróżnia się najczęściej bez czarny (Sambucus nigra) oraz bez kanadyjski (S. canadensis), rosnące odpowiednio – w Europie i Ameryce Północnej. Owoce bzu czarnego (a także kwiaty) są od stuleci wykorzystywane w winiarstwie. Same w sobie dają bogate smakowo wino; są również dodawane do win z innych owoców, nawet winogron, w celu poprawy ich barwy, smaku oraz podniesienia poziomu tanin. Warto zainteresować się wyrobem wina z owoców czarnego bzu, a także innymi przetworami, pamiętając o kilku sprawach.
środa, 18 września 2013
XXXIV Zlot Łódzkiego Klubu Winiarzy
Łódzki Klub Winiarzy pragnie zaprosić wszystkich chętnych do udziału w kolejnym zlocie, podczas którego będziemy próbowali naszych trunków, oceniali je i dzielili się wiedzą na temat domowych alkoholi. Nie zabraknie oczywiście miejsca na rozmowy na inne tematy oraz dobrego jedzenia, o które zatroszczy się restauracja Cross Bar (ul. Łagiewnicka 219, Łódź). Spotykamy się w piątek 20 września o godzinie 16:00. Do zobaczenia!
środa, 11 września 2013
Aroniowe Beaujolais Nouveau
Do zbiorów winogron szczepu gamay, z których powstaje Beaujolais Nouveau, pozostały - jak donoszą francuscy winiarze - jeszcze jakieś dwa tygodnie. Czy zdążą oni przed trzecim czwartkiem listopada (21 listopada), kiedy tradycyjnie odbywa się święto Beaujolais Nouveau? Z pewnością. A czy winiarz domowy może w tym samym czasie wyprodukować równie smaczne młode "bożole"? Oczywiście, szczególnie, że właśnie mamy sezon na jeden z najlepszych owoców na wino czerwone - aronię.
Subskrybuj:
Posty (Atom)