poniedziałek, 30 grudnia 2013

Vieux garçon, czyli nalewka wieloowocowa, w butelkach i podsumowanie roku

Rok 2013 kończę rozlewem nalewki wieloowocowej, z francuska zwanej vieux garçon, do butelek. Nalewka powstawała od lata do późnej jesieni, a trafiły do niej kolejno: truskawki, czereśnie, maliny, czarna porzeczka, morele, ciemne winogrona (tzw. altanówki ;)) i gruszki. Do tego alkohol i nieduża ilość cukru oraz oczywiście czas. Owoce po zlaniu nalewu nie były wyciskane, tylko zasypane cukrem, który wyciągnął z nich jeszcze sporą ilość syropu. Same owoce, wciąż w dobrym stanie fizycznym, posłużą do "pijanych" wypieków. Po połączeniu dwóch nalewów całość okazała się wyraźnie słodka, ale z równoważącą ją kwasowością (którą można dowolnie zwiększać sokiem z cytryny lub limonki) i niesamowitą owocowością. W nosie i ustach dominują na razie truskawki i maliny, ale nalewka z czasem będzie się zmieniać, rozwijając inne smaki. Kolor wyszedł taki, jaki zamierzałem - czerwony: ani zbyt ciemny, ani blady, rubinowy, przejrzysty. Nalewka trąci jeszcze młodzieńczą szorstkością, ostrością, więc postoi trochę aż nadarzy się dobra okazja.



piątek, 20 grudnia 2013

Prezenty dla domowego winiarza

Wymyślanie i szukanie prezentów na gwiazdkę bywa trudne, męczące i co najgorsze nieraz skazane na porażkę. Chyba, że osoba, która ma prezent otrzymać jest domowym winiarzem (panie mi wybaczą, ale słowo winiarka to przede wszystkim mebel do przechowywania butelek z winem. Wiem jednak, że panie też wino robią, a nawet mnie czytają). Domowy wyrób win i innych alkoholi to tak szerokie hobby, że ilość pomysłów na prezent zdaje się niewyczerpana. Poniżej kilka pomysłów – propozycji. Możecie śmiało podszepnąć je Waszym Mikołajom.

sobota, 7 grudnia 2013

Bo domowe jest lepsze..?

Czy wino domowe może być równie dobre lub lepsze od win gronowych kupionych w sklepie? Pewnie każdy winiarz domowy powie: - tak! Dlaczego więc wiele win zrobionych w domu jest niepijalnych, kiepskich, przeciętnych i nie mogących się równać nawet z przeciętnymi winami gronowymi? Czy szkopuł tkwi w winogronach? Czy inne surowce mniej nadają się na wino?


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...