czwartek, 30 maja 2013

Gotowi do butelkowania?


Wiosna w pełni. Czas na porządki w winiarskich warsztatach i piwniczkach. Pominę jednak nudne sprzątanie, wycieranie kurzu, zdejmowanie pajęczyn, wietrzenie, przenoszenie, układanie itd. Wiosną, gdy w piwniczce podnosi się temperatura a wino pozostaje stabilne, smakuje przy tym wybornie lub choćby obiecująco, nadchodzi czas na rozlew do butelek, korkowanie, etykietowanie itd. 
Jest to jeden z najprzyjemniejszych momentów w życiu winiarza... chyba, że wcześniej trzeba wyczyścić setkę używanych butelek, napełnić je winem, tak aby nie porozlewać wszędzie wokół, przygotować korki, aby łatwo wchodziły do butelek, nie przeciekały, nie pleśniały i nie kruszyły się przy późniejszym wyjmowaniu. Uff, roboty jest mnóstwo, dlatego podaję kilka rad, jak zabutelkować wino, unikając stresu i porażek.

wtorek, 28 maja 2013

Cierpliwość – zaleta czy wada?


Cierpliwość jest cnotą winiarza, mawiają jedni. Z jakiego surowca można zrobić wino „na szybko”, pytają drudzy. Najczęściej obie grupy nie mogą dojść do porozumienia. Doświadczeni winiarze, wyćwiczeni w sztuce cierpliwości, wiedzą, że trzeba lat, żeby wino nabrało odpowiedniego smaku i zapachu. Zdarza się jednak, że czekają zbyt długo. Winiarze początkujący, nastawiający swoje pierwsze trunki, chcą jak najszybciej spróbować efektów swojej pracy, co nieraz kończy się wypiciem wina przed osiągnięciem przez nie jakiejkolwiek zadowalającej dojrzałości. Jedni i drudzy popełniają ten sam błąd – nie dostosowują swoich metod do oczekiwanego celu. Jak zatem nastawić wino w domu, aby dojrzało szybko?

poniedziałek, 27 maja 2013

Czerwcowe warsztaty w Biowinie

Zbliża się sezon truskawkowy, bez trudu można już kupić rabarbar, zaraz zacznie kwitnąć czarny bez - pora nastawiać jedne z lepszych białych (i różowych) win! Tymczasem warto wpaść na warsztaty do Biowinu poświęcone tej tematyce. Do zobaczenia!



sobota, 25 maja 2013

Sezon na wino rabarbarowe



Rabarbar. Wspaniałe warzywo na wino! Tak, tak. Rabarbar lub inaczej rzewień to warzywo, co zupełnie nie przeszkadza w zrobieniu z niego wina. I to jakiego! Jest to bez wątpienia jeden z lepszych surowców na wino białe, niestety wciąż nieodkryty lub pogardzany przez wielu winiarzy. Oby się to zmieniło po lekturze artykułu ze strony Łódzkiego Klubu Winiarzy: Sezon na wino rabarbarowe.

niedziela, 5 maja 2013

Gliceryna w winie

Gliceryna, zwana też glicerolem, to gęsty alkohol cukrowy, bezbarwny, pozbawiony zapachu i odznaczający się słodkim smakiem. Już samo to zdanie powinno wiele powiedzieć bystremu winiarzowi. Jednak zupełnie od niedawna gliceryna stała się obiektem dużego zainteresowania winiarzy z Łódzkiego Klubu Winiarzy jako bezpieczny środek dosładzający wino. Winiarze lubujący się w półsłodkich i słodkich winach powinni skupić uwagę – być może odwieczny problem niestabilnych win z cukrem resztkowym (refermentacja w butelkach itp.) został rozwiązany...


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...