środa, 23 października 2013

Degustacja i ocena wina: wrażenia ogólne

Po analizie wyglądu, zapachu i smaku wina następuje jego ocena zbiorcza. Wrażenia ogólne to podsumowanie całokształtu degustowanego trunku.

Pamiętajmy: wrażenia ogólne odnoszą się do wszystkich aspektów wina, nie tylko smaku, choć smak, jako oceniany na końcu, wywiera na oceniającego największy wpływ. Warto więc przez chwilę wrócić do not wystawionych na samym początku. Wino wyjątkowe powinno wyróżniać się na całej rozciągłości, a więc zebrać wysokie noty na wszystkich etapach ewaluacji.

Wino wybitne, eleganckie to doskonały trunek, wyróżniający się na tle innych, zapadający w pamięć (3 pkt). Wino dobre jest zrównoważone, cieszy wyglądem, zapachem i smakiem, pasuje do wielu typów jedzenia, nie posiada żadnych wad (2 pkt). Wino przeciętne jest akceptowalne ale proste, nie razi dokuczliwymi błędami (1 pkt). Wino niepijalne odrzuca zapachem lub smakiem, wynika to z zepsucia wina, wyjątkowo słabego surowca lub niskich umiejętności winiarza (0 pkt).

W ten sposób kończymy analizę i ocenę wina. Pozostaje tylko zsumować cząstkowe noty, aby otrzymać wynik końcowy. Podczas Konkursu Win Domowych, organizowanego przez Łódzki Klub Winiarzy i Biowin, za bardzo wysokie wyniki przysługują medale:

18 - 20 pkt - medal złoty
16,00 - 17,99 pkt - medal srebrny
14 - 15,99 pkt - medal brązowy

Wino medalowe to prawdziwa duma i sukces winiarza. Oznacza bowiem wino o nieprzeciętnych walorach, które w dodatku wyróżnia się na tle wielu innych win.

Pozostaje tylko życzyć samych wysokich ocen, jeżeli poddajemy swoje wyroby ocenie oraz sukcesów w trudnej ale fascynującej roli degustatora i jurora win.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...